Přívlastkový Dornflelder v pozdním sběru, suché, jemné červené víno s příjemnou plnou chutí, které se vyznačuje kulatostí, plností a ovocitostí třešně a višně. Takové je víno z Vinného domu Bzenec, které se stříbrnou medailí nominovali porotci do letošního prestižního Salonu vín.

„Jedná se o Dornfelder, vyrobený z hroznů Slovácké Podoblasti z trati Dúbravka v obci Tvarožná Lhota na Veselsku,“ upřesnil jednatel Vinného domu Dušan Černoch s tím, že být mezi dvěma stovkami nejlepších vín v republice pro tento rok je pro vinařství obrovský úspěch.

Co je Salon vín?

Salon vín – národní soutěž vín ČR je finální soutěží systému Národní soutěže vín. V rámci soutěže je každý rok vybráno nejlepší víno s titulem „Šampion“, dále „Vítězové kategorií“ a „Nejlepší kolekce“. Sto nejlepších vín soutěže je oceněno zlatou medailí Salonu vín ČR. Na vlastní soutěž navazuje celoročně otevřený veřejný degustační Salon vín – expozice nejlepších sta vín, umístěná ve sklepních prostorách státního zámku ve Valticích.

Systém hodnocení a výběru

Vína přihlášená do Salonu vín musí nejprve projít systémem nominačních oblastních soutěží systému Národní soutěže vín, garantovaných Svazem vinařů ČR (ve vinařské oblasti Morava 4 soutěže pro podoblast znojemskou, mikulovskou, velkopavlovickou a slováckou; dále jedna společná pro vinařskou oblast Čechy). Teprve na základně nominace může přihlásit vinař své víno k hodnocení ve finální soutěži – Salonu vín – národní soutěži vín ČR; kde je hodnoceni dvoukolové. Nejprve odborná porota vybere nejlepších 200 vín a z těch ve finálním kole nejlepších 100 vín, kterým je udělena zlatá medaile Salonu vín České republicky. Ostatní vína ve finální dvoustovce obdrží stříbrnou medaili Salonu vín ČR za podmínky získání hodnocení min. 83 bodů ve finálním hodnocení. Zároveň je udělen titul „Šampion“, „Vítězové kategorií“ a „Nejlepší kolekce“. Vinaři mají právo označit láhví takto oceněného vína samolepící známkou s medailí „Salon vín České republiky“, která je chráněna Úřadem průmyslového vlastnictví ČR.

Zařazena mohou být jen vína vyrobená z hroznů vypěstovaných v České republice,

S využitím www.vinarskecentrum.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *